
Sigma 85mm f/1.4 DG DN Art objektiv - L-mount
Et 85mm objektiv er ikke det, som man ser flest benytte sig af herhjemme i gadebilledet og det giver god mening da mange ofte benytter sig af af et 85mm objektiv når der skal tages portrætter men det er synd, for det tager ganske gode billeder af alt muligt andet også.
Nå, dette objektiv er jeg sprunget på, da kit-objektivet Sigma FP halter på nogle områder trods utroligt skarpt. Vignetting er der helelre intet af på kit-objektivet men der mangler bare, hmm noget..
Tekniske data:
- Objektivfatning: L-Mount.
- Passer til (sensorstørrelse): Fuldformat.
- Fast/zoom: Fast objektiv.
- Brændvidde: 85 mm. (Største blænde f/f/1,4 - Mindste blænde f/f/16).
- Blændelameller: 11 stk.
- Nærfokusgrænse: 85 cm.
- Billedstabilisering: Nej (ØV!!)
- Filterdiameter: 77 mm. (Heldigt for polarpro ;-) ..)
- Diameter: 8.2 cm.
- Længde: 9.4 cm.
- Vægt: 630 gram.
- Autofokus: Ja.
- Vejforseglet: Ja.
- Objektivegenskaber: Blændering, FN-knap, AF/MF-knap.
- Objektivtype: Normal (Modsv. 24-90mm).
Objektivet er heldigvvis noget mindre end Sigma´s gamle 85mm hvilket er meget heldigt. Dette er dog primært pga. mindre brug af glaselementer så du vil få brug for at slå lens correction til på dit mirrorless kamera og ellers skal du bruge et par minutter i f.eks. Lightroom før alt står perfekt.
Filterdiamenten gør at man ofte slipper for at bruge stepup rings alt efter hvilket ND filter man selvfølgelig har mv.
Fordele:
- Mindre tung end det gamle 85mm fra Sigma.
- Lavet netop til mirrorless kameraer.
- O.k. auto-focus (her halter mit anvendte Sigma FP så desværre).
- God kvalitet men det er alt fra Sigma.
- Metal lenshood som giver glasset ok beskyttelse.
- Utrolig skarp.
Ulemper:
- Benytter man sig af deres lens hood til beskyttelse så er det godt nok svært at få den medfølgende lens cap til at sidde korrekt.
- Støjer en del.
Billedeeksempler kan ses Dropbox-galleriet.
Brevstgaard Nyhedsbrev
Deltag i nyhedsbrevet for at modtage de seneste opdateringer i din indbakke.