
Cedar Ridge Iowa Bourbon Whiskey
Henrik fra Marie Brizard Wine & Spirits var så flink, at aflevere denne personligt, så vi kunne få den anmeldt.
Cedar Ridge Distillery blev grundlagt i 2005 og var det første licenserede destilleri i Iowa og såfremt at Cedar Ridge lyder bekendt, er det sikkert fordi du er stødt på en eller flere vin flasker herfra, det var i hvert fald sådan det hele begyndte. Nævnte lancerede deres første bourbon i 2010 og Iowa er i øvrigt den største majsproducerende stat i Unionen (alle staterne).
Dens mash bill består af 75% majs, 13% rug og 12% byg samt er den kulfiltreret.
Cedar Ridge, en forlængelse af Cedar Ridge Vineyards, er det første destilleri til at producere bourbon i delstaten Iowa siden Forbud, der ejes af Laurie og Jeff Quint. Den består af ca. 75% majs (ikke overraskende givet, hvor den er lavet) med rug og byg. Det er kulfiltreret
I vores tilfælde er der tale om batch nr. 375, flaske nr. 450.
Næse:
Helt som forventet, en bourbon til den søde side med godt indspark fra pære, majs, korn og egeindflydelse. Yderst rig på vanilje og karamel noter.
Smag:
Korn, pære og vanilje hvor alle kommer til “tale”. Balancen er fin og en anelse peber er at finde. Bagerst gemmer der sig en anelse metal, så det er tydeligt man har fat i en ung fætter.
Afslutning:
Kort længe på afslutningen og ender hurtigt i glemmebogen. Svag vanilje, svag træindflydelse og det er det.
Resultat, tanker og score:
Resultat: 68/100.
Der er altid noget skønherligt over en bourbon når den står på afslapning og her egner den sig yderst godt, for den er utrolig venlig, måske lidt for venlig.
Smagen er af klassisk bourbon og er man til unghed oveni, altså svag metal, så har man fundet en udemærket dram/flaske. Prismæssigt er denne Cedar Ridge Iowa Bourbon Whiskey dyr ift. hvad man ender med i glasset.
Brevstgaard Nyhedsbrev
Deltag i nyhedsbrevet for at modtage de seneste opdateringer i din indbakke.