
Sennheiser PC-8 VS. Plantronics Blackwire 2300
Sennheiser PC-8 er ved at være en gammel svend men en gammel svend, som har gjort det utroligt godt, meget længe... Nu er det blevet tid til at se, om Plantronics Blackwire 2300 kan gøre det bedre.
Pris:
- Sennheiser PC-8, kr. 242,- (privatperson dvs. m. moms).
- Plantronics Blackwire 2300, kr. 380,- (privatperson dvs. m. moms). Skolepris/kommune ca. pris: 199,-
Begge har de det til fælles, at der er tale om stereo-lyd (shocker) og mic. Ligeledes har de begge mulighed for mute og kontrol over lydstyrken.
Der hvor Plantronics Blackwire 2300 skiller sig ud er, at det er muligt at hente et program til Win/mac der giver bedre integration med bl.a. Team som set herunder:

Hvilken ser bedst ud:
Sennheiser PC-8

Plantronics Blackwire 2300

Er personligt mest til Sennheiser men smagssag.
Hvilken af disse har bedst lyd:
- Sennheiser PC-8 - Tynd lyd og men anelse "metallisk/dåselyd".
- Plantronics Blackwire 2300 - Rigeligt med baslad *Dens driver er også større end den vi finder i Scennhesier.
Her vinder PB 2300.
Hvilken har bedst mikrofon:
- Sennheiser PC-8 - Ikke den bedste lyd men fejler intet.
- Plantronics Blackwire 2300 - Svag støj i baggrunden.
Her vinder Sennheiser.
Mest behagelig i længere tid:
- Sennheiser PC-8 - Rigtig fin til prisen.
- Plantronics Blackwire 2300 - O.K. komfortabelt men ej behagelig mod hovedbund medmindre man har massere af hår.
Her vinder Sennheiser.
Til slut, den hårde dom:
Køb Sennheiser PC-8 hvis det vigtigste er, at andre kan høre dig tydeligt, uden støj, og du skal have dit headset på i lang tid.
Køb Plantronics Blackwire 2300 hvis du er til massere af bas og primært bruger denne til musik og/el. film. Ønsker du et headset fra Plantronics som også er super behagelig, skal du kigge efter Plantronics Blackwire C5220 USB-A.
Brevstgaard Nyhedsbrev
Deltag i nyhedsbrevet for at modtage de seneste opdateringer i din indbakke.